середа, 14 квітня 2021 р.

15.04.21 6 група кравців Українська література

 Тема. Роль І. Франка в розвитку драматургії й театру («Украдене щастя»). 

1. Випереджувальне завдання «Історія написання та історична основа твору «Украдене щастя». 

1891 р. у Львові було оголошено конкурс на кращу п’єсу. На цей конкурс драматург і подав свій твір під назвою «Жандарм», але члени журі, у якому переважали народовці, категорично відхилили п’єсу як аморальну. Аморальність її вони вбачали в нібито приниженні автором цісарської поліції.

Через два роки Франко знову подає свою п’єсу на конкурс, але в ній уже немає найгостріших сцен конфлікту працелюбного селянина з поліцаєм, і називається вона тепер «Украдене щастя». На цей раз твір проходить за конкурсом, щоправда, здобуває тільки третю премію, а не першу, на яку заслуговує.

У листопаді 1893 року п’єсу поставили на сцені. Львів вітав Франка. У Києві перша постановка відбулася в 1904 році.

Яка ж історична основа твору? Ще під час відвідин Лолина Франко залучив свою кохану — Ольгу — до збирання фольклору. Рошкевичівна до свого одруження з Франком мріяла підготувати книжку з місцевими народними весільними піснями. Долучилась до цієї роботи і сестра Ольги. Вона записала «Пісню про шандаря», що й лягло в основу драми «Украдене щастя». Ця співанка-хроніка, створена, очевидно, за гарячими слідами сімейної трагедії, вражає й сьогодні. У ній прозоро натякається на зраду чоловіка, але сцени вбивства шандаря з ревнощів немає.

Існує думка, що саме Ольга Рошкевич пропонувала Франкові відкрасти своє щастя, коли вийшла за нелюба. Слова коханої Іван Якович вклав у вуста Михайла Гурмана, бо вважав, що так вони звучать природніше, ніж виголошені жінкою.

2. Прослуховування твору "Украдене щастя".


3. Бесіда за твором

✵ Коли відбуваються події у творі? (Події у творі відбуваються 1870 року в підгірському селі Незваничі.)

✵ Хто перебуває в центрі уваги впродовж усієї п’єси? (Анна)

✵ Сусідка Задорожних Настя вважає, що сім’я Анни і Миколи — найщасливіша в селі. Чи є в цьому хоч частка правди?

✵ Яка трагедія сталася в Анни до одруження з Миколою?

✵ Як ви оцінюєте вчинок братів?

✵ Як ви ставитеся до Миколи?

✵ Чи справді Микола — «туман вісімнадцятий». затуркана істота? Чи має він позитивні риси? Чи здатний на глибокі й щирі почуття?

✵ Чи любив Анну Михайло?

✵ Чи змінився Михайло після війська?

✵ Чому Михайлові вдалося вирвати в Анни згоду стати коханою?

✵ Чи вважаєте ви вчинок Анни зрадою чоловікові? Чи суперечить це заповідям Божим?

✵ Як громада ставиться до Анни, чому Михайло допустив осуд коханої односельцями?

✵ Що стало останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння Миколи?

✵ Чи хотів Задорожний убити Гурмана? Чому таке сталося?


Тема. Значення творчості І.Франка, її актуальність.

1. Опрацювання теоретичного матеріалу (зробити конспект по прочитаному).

Серед культурно-громадських і політичних діячів слов’янства останньої чверті XIX століття одне з найпочесніших місць належить І. Я. Франкові. Значення його творчості в розвиткові громадської думки виходить далеко за межі України. Провідною ідеєю його складного життя була ідея дружби народів без різниці рас, вір і національностей, у визвольній боротьбі проти світу рабства, капіталістичної експлуатації й дискримінації трудящих.

Іван Франко залишив помітний слід в українській культурі і як критик та літературознавець. Важливу роль відіграли його теоретичні праці „Література, її завдання і найважніші ціхи”, „Влада землі в сучасному романі”, розвідки та нариси про Т. Шевченка, М. Старицького, В. Самійленка, Лесю Українку.

Велич Каменяра якраз і виявляється в тому, що в його особі поєдналися письменник, мислитель і трибун у повноті, вартій, за словами літературознавця Є. Маланюка, „хіба мужів італійського Відродження”.

Іван Франко по праву займає особливе місце в українській літературі. Він відомий за межами України не тільки як поет, письменник, драматург, але й літературознавець, фольклорист, історик, перекладач. Із щедрої Франкової криниці черпають творчу наснагу нові покоління письменників, живописців, композиторів. „Які прекрасні сходи дає в наші дні те насіння, що його разом з іншими сіяв інаш Франко”, - писав Олесь Гончар.

Навіть в часи повної зневіри, коли здавалося, що ніякого просвітку в житті уже не буде, Франко знову й знову ставав до боротьби. Силу йому повертало все те ж почуття любові до людини і високої відповідальності перед трудящими.

Усе життя письменника — боротьба за єдність держави, за свій народ.

2Домашнє завдання (обов’язкове для всіх)

Повторити все про життєвий і творчий шлях Івана  Франка, складений конспект  сфотографуйте і надішліть на електронну адресу викладача oxаnа.dudnik@ukr.net або на Вайбер 0963300403 для перевірки.

Удачі вам! Бережіть себе, не гуляйте  вулицями! 


Немає коментарів:

Дописати коментар

27.12.23 97 група трактористів Українська література

  Тема.    Стилістична роль неологізмів і застарілої лексики. 1.   П овторення ► Прочитайте текст. На які дві групи ділиться активна лексика...