Тема. Значення творчості Івана Карпенка-Карого.
1. Ознайомлювальне читання.
І. Карпенко-Карий є найвидатнішим українським драматургом другої половини ХІХ — початку ХХ ст. Його ім’я можна сміливо поставити поруч з такими класиками світової драматургії, як Бернард Шоу, Генрік Ібсен, Герхард Гауптман та ін.
Іван Франко високо цінував талант письменника, зазначаючи, що цей митець здатний «обняти такий широкий горизонт». В українській драматурги до Карпенка-Карого сюжет п’єси будувався здебільшого на якійсь любовній колізії. Іван Карпович уже в перших своїх драмах відходить від цього шаблону.
Відомий літературознавець С. Єфремов писав про І. Карпенка-Карого, що той «дав початки серйозної комедії, цінної і з громадського, і з художнього погляду, як галерея типів, як образ справжнього, не підсолодженого життя, перетвореного глибоким і дужим талантом». Один із таких типів — Мартин Боруля, герой однойменної п’єси. Боруля прагне утвердити свою людську гідність, забезпечити гідне майбутнє своїм дітям. Який спосіб він для цього обирає і що з того виходить — про це поговоримо на сьогоднішньому уроці.
2. Перегляд відеопрезентації.
3. Складання сюжетного ланцюжка трагікомедії "Мартин Боруля".
Отримання дворянства Борулі
⬇️
викрадення коней в Омелька
⬇️
приїзд на заручини Націєвського
⬇️
Степана з роботи
⬇️
Борулі на шлюб Марисі з Миколою
⬇️
смерть Борулі
4. Евристична бесіда.
- Навіщо Мартину Борулі потрібне було дворянство, адже він чесний трудівник, заможна людина?
- Як ви думаєте, чи додало б дворянство щастя Мартину Борулі та його родині?
- Хто з другорядних героїв твору вам запам’ятався найбільше?
- Чому твір «Мартин Боруля» називають трагікомедією?
Немає коментарів:
Дописати коментар