понеділок, 9 листопада 2020 р.

09.11.20 4 кухар; пекар Українська мова

 Тема. Стилістичне забарвлення лексики. Книжна й розмовна лексика. 

1. Опрацювання теоретичного матеріалу.


2. Робота з текстом.

Прочитайте виразно текст, на місці крапок добирайте з довідки слова.Чи відоме їхнє значення всім людям? З якою метою вам подається цей текст? Про що він? Яка його основна думка? Перекажіть текст. Запишіть в зошити значення слів із довідки.

У родинах художників діти змалечку стають свідками чуда. Щодня вони бачать, як батько стоїть за ... , в одній руці в нього — ... , у другій — ... . Полотно спочатку чисте, біле. Та ось художник наносить ... . Далі бере вугіль, робить рисунок, стирає, знову накреслює. Нарешті митець видавлює з тюбика на ... відразу кілька фарб. Пензлем він торкає одну, другу, третю й починає їх змішувати. Після цього торкається ...полотна. З'являються якісь лінії, обриси, мазки. День за днем стоїть художник біля ... й пише картину. (Живописець ніколи не скаже, що він малює). Поступово тьмяне стає чітким, вже не мазки й не лінії, а небо й хмари, простір і повітря, рослини й будівлі, людські постаті й обличчя з'являються на полотні.

Довідка : Мольберт, пензель, палітра, ґрунт.

Мольберт – підставка, на якій художник установлює підрамник із полотном, картон і таке інше для малювання.

Пензель – прикріплений до ручки пучок щетини, волосу або шерсті, що використовується для нанесення фарби на якусь поверхню.

Палітра – чотирикутна або овальна дощечка, пластинка, на якій живописець змішує і розтирає фарби.

Грунт – тонкий шар спеціальної складної речовини, що знаходиться між шаром фарб і підґрунтям у вигляді полотна, дерев'яної дошки, картону тощо; надає поверхні картини або розпису однорідного тону й фактури, дозволяє найкраще поєднати фарби з підґрунтям, створює при потребі загальну кольорову гаму.

3. Розподільний диктант

Прочитайте і запишіть слова в зошити, розподіливши їх у два стовпчики : у перший – стилістично нейтральні (загальновживані), у другий – стилістично забарвлені. Аргументуйте ваш поділ.

Ходити, спати, здоровань, розбишака, щоб, десять, день, на, білий, воїн, золотокосий, прямий, здатність, брат, сестра, хліб, сіль, будинок, стеля, багатоповерхівка, мистецтво, горлопанити, швендяти, грам, стражденний, тоді, смакота, байдикувати, благословенний, учитель, ніж, сорочка,дощ, верба,дуб, кінь, секретар, телефон,обрання.

Немає коментарів:

Дописати коментар

27.12.23 97 група трактористів Українська література

  Тема.    Стилістична роль неологізмів і застарілої лексики. 1.   П овторення ► Прочитайте текст. На які дві групи ділиться активна лексика...