вівторок, 10 листопада 2020 р.

11.11.20 96 група трактористів Українська мова

  Тема. Риторика як мистецтво, наука й навчальна дисципліна. Роль риторики в сучасному світі.

1. Скласти план прочитаного.

Риторика — це теорія ораторського мистецтва, наука і водночас мистецтво переконуючої комунікації, що становить фундамент професіоналізму представників багатьох гуманітарних фахів: політика, вчителя, журналіста, юриста, менеджера.

       Різновиди усних публічних виступів можна показати у вигляді таблиці:

Роди красномовства

Жанри красномовства

Академічне красномовство

Лекція (вузівська, шкільна), наукова доповідь, науковий огляд, наукове повідомлення, науково-популярна лекція

Судове красномовство

Прокурорська (звинувачувальна) та адвокатська (захисна) промови. Самозахисна промова

Соціально-політичне красномовство

Звітна доповідь на конференції (з’їзді, зборах, засіданні). Парламентська, мітингова промови. Промова при здісненні дипломатичного акту. Політичний огляд

Соціально-побутове красномовство

Ювілейна, вітальна, застільна (тост), надмогильна (поминальна) промови. Виступ на прийомі

Церковно-богословське (духовне) красномовство

Церковна проповідь. Промова на соборі. Офіційне звернення до пастви

Навчальний курс риторики складається з таких частин: історія риторики (досліджує місце риторики серед інших наук, основні види і жанри ораторського мистецтва, етапи зародження і розвитку риторики в історії людства (Давня Греція, Давній Рим, становлення слов’янського ораторського мистецтва, сучасні риторичні школи); теоретична риторика (предметом її вивчення є закони риторики: концептуальний, закон безпосереднього спілкування, системно-аналітичний закон); практична риторика (розглядає предмет і зміст усного публічного виступу, текст виступу, образ оратора, логічну культуру оратора, мовленнєву культуру оратора, композицію і стиль виступу, психологію аудиторії, взаємодію оратора та аудиторії, спілкування з аудиторією як творчий процес, полемічне мистецтво оратора тощо).

Зв'язок риторики з іншими науковими дисциплінами

Риторика взаємодіє з багатьма науками, у зв’язку з якими вона може відігравати активну (коли вона є інструментом іншої науки) чи пасивну (коли риторика є об’єктом дослідження) роль. Ці два аспекти тісно пов’язані, оскільки будь-яка наукова галузь, використовуючи прийоми риторики, спочатку вивчає її предмет. Так, у юриспруденції застосовують обидва аспекти функціонування риторики, тоді як в історичній науці в основному цікавляться розвитком риторики. Отже, риторика має зв’язок із більшістю суспільних та гуманітарних дисциплін: політологією, правознавством, педагогікою, психологією, філософією, етикою, літературознавством, мовознавством, логікою, сценічною майстерністю тощо. Також не слід забувати, що будь-який промовець, не залежно від предмету своєї розповіді, послуговується знаряддями риторики. Тому для лекторів з точних дисциплін оволодіння риторичними прийомами є так само необхідним – це дозволяє налагодити контакт з аудиторією, утримувати та активізовувати увагу слухачів, розряджати напружену атмосферу, виходити з незручних комунікативних ситуацій тощо. Нижче  наведено схему Байсари Л. І., на якій продемонстровано зв’язок риторики з деякими науковими дисциплінами.

2. Робота з відеороликами.
Перегляньте відео за посиланнями. Визначте, до якого типу належить кожний з ораторів: поміркованого, емоційного чи синтетичного. Проаналізуйте виступ одного з ораторів. Які риторичні прийоми він застосовує?

Удачі вам! Бережіть себе, не гуляйте по вулицям! 


Зв`язок з викладачем :

Viber – 0999831652

Електронна пошта – oxana.dudnik@ukr.net

Телефон - 0963300403

Facebook - https://www.facebook.com/profile.php?id=100013401396931

Немає коментарів:

Дописати коментар

27.12.23 97 група трактористів Українська література

  Тема.    Стилістична роль неологізмів і застарілої лексики. 1.   П овторення ► Прочитайте текст. На які дві групи ділиться активна лексика...