Тема. Прикметники, що перейшли в іменники.
1. 1. Запишіть у зошит дату та тему уроку.
2. 2. Перейдіть за посиланням, перегляньте відео та пригадайте відомості про прикметник.
3. Опрацювання теоретичного матеріалу.
Перехід прикметників в іменники. Творення прикметників
Деякі прикметники в процесі мовлення втрачають своє основне прикметникове значення, набувають ознак іменників і виражають предметність, тобто субстантивуються і таким чином переходять до розряду іменників.
Переходячи до розряду іменників, прикметник виражає досить широке загальне поняття: Розумний б’є на те, що справді в його є. Два хитрих мудрого не переважать. На віки вічні старий зникає, занесе з собою і добре й лихе, поховає пережите й перемучене і стражданням закручене.
Субстантивація прикметників буває повна і неповна.
При повній субстантивації прикметники цілком переходять в іменники і не вживаються як прикметники: придане, набережна, пальне, Рівне, Ніжин.
При неповній субстантивації прикметники вживаються і як найменування предмета, і як найменування ознаки: хворий, бідний, рідний, старий, старший, малий, полонений, подорожній, їздовий, колискова, сліпий, кривий, пряма, минуле, майбутнє, прийдешнє.
Прикметники, набуваючи іменникового значення, зберігають прикметникову систему відмінювання за відмінками і числами, але втрачають здатність змінюватися за родами.
4. Завдання
Якою частиною мови виступає слово “знайома”?
На ґанку сиділа знайома панна (М.Старицький)
На перехресті він здибав знайому (М.Старицький)
5. Коментоване письмо.
Розгляньте таблиці та перепишіть приклади до зошитів.
Удачі вам! Бережіть себе, не гуляйте вулицями!
Немає коментарів:
Дописати коментар