Тема. Синтаксичні конструкції з формою на -но, -то.
1. Опрацювати теоретичний матеріал.
2. Вправа з підручника (https://pidruchnyk.com.ua/1317-ukrainska-mova-golub-11-klas.html).
Ознайомтеся з міркуваннями мовознавиці І. Фаріон. У чому полягає стилістична роль синтаксичних конструкцій із дієсловами на -но, -то? Поміркуйте, у яких стилях їх уживають найчастіше. Чому?
Запис у зошити.
Присудки на -но, -то означають дію лише живої істоти, хоч і невідомої або просто неназваної, як, наприклад, книгу написано (про людей), його призначено, але неправильно вживати такі структури, де не йдеться про неназвану особу: небо захмарене (а не небо захмарено), гори вкриті лісом (а не гори вкрито лісом)… Допустимі такі форми лише в художній літературі зі стилістичною метою: Дивлюся ранком – Вже заволочено серпанком сіреньким небо (Леся Українка).
3. Вправа з підручника (https://pidruchnyk.com.ua/1317-ukrainska-mova-golub-11-klas.html).
Запишіть, розкриваючи дужки. Яку синтаксичну роль виконують безособові дієслова?
1. На сторінках історії викарбувано /не/мало імен кращих синів і дочок українського народу, зокрема діячів науки, культури, освіти, які, /не/зважаючи на тяжкі випробування долі, весь свій талант, зусилля, а /не/рідко й життя віддавали на вівтар боротьби за одвічну мрію – здобуття своєї державності. 2. На сьогодні ще не складено повної бібліографії наукових і художніх праць І. Огієнка (М. Тимошик).
4. Домашнє завдання (обов’язкове для всіх)
Написаний конспект сфотографуйте і надішліть на електронну адресу викладача oxаnа.dudnik@ukr.net або на Вайбер 0963300403 для перевірки.
Немає коментарів:
Дописати коментар