середа, 10 листопада 2021 р.

11.11.21 93 група електромонтерів Українська мова

  Тема. Розділові знаки у простих реченнях, ускладнених однорідними членами речення.

1. Опрацювання теоретичного матеріалу.

 

Запис  у зошити

Однорідними називаються члени речення, які з'єднані сурядним зв'язком, рівноправні, граматично незалежні одне від одного, відносяться до одного й того самого члена речення, відповідають на одне питання, виконують однакову синтаксичну функцію. Наприклад: І зорі, і птиці, і трави з зорею вітають мене (В. Сосюра).

Однорідними можуть бути і головні, і другорядні члени речення:

 підмети: Тягнуться до сонця і квіти, і трави, віти кучеряві, гори голубі (В. Сосюра);

 присудки: Заспівали, защебетали пташки (Марко Вовчок);

 додатки: Вітер в гаї нагинає лозу і тополю (Т.Шевченко);

 означення (узгоджені й неузгоджені): Тихі, ніжні зорі спадали з неба (Леся Українка);

 обставини: Життя, немов ріка, пливе в майбутнє, в завтрашнє, в безкрає (Л.Дмитерко).

2. Диктант із коментуванням

1.Тепле сонце встало пишно, одягається розкішно… (Л. Забашта)             2. Вишні й сливи лізуть з гілок у віконце (Я. Щоголів). 3. Скрізь грушею пахне, медами, малиною… (Д. Білоус) 4. Нас зігріває триєдина Надія, Віра і Любов (Д. Білоус). 5. Минуле, сучасне і майбутнє в моїй душі єдині назавжди (В. Сосюра). 6. Усе міняється, оновлюється, рветься (П. Тичина). 7. Порозцвітали гарно квіти: нагідочки, красолі і мачок (Л. Глібов).              8. Летять великі птиці: орли і соколи, зозулі і шпаки (Б. Грінченко). 9. В хатках прокидаються люди: ткачі, кушніри, ковалі (Олег Ольжич).

3.  Пунктуаційний практикум

Спишіть,  розставте потрібні розділові знаки. Визначте синтаксичну роль однорідних членів речення.

1.         Був погожий золотистий жовтневий ранок (Ю. Збанацький). 2. Весна квітчає буйні коси і вируша в далеку путь (Л. Дмитерко). 3. Я з дитинства люблю теплі лагідні вересневі дні (І. Цюпа). 4.  Тепла липнева ніч пролітає садками посадками скиртами в полях (О. Гончар). 5. Холодні осінні тумани клубочаться горі та спускають на землю розкішні мокрі коси                    (М. Коцюбинський). 6. На високих жовтогарячих шпилястих тополях іскрилося осіннє сонце (Я. Баш). 7. Осінній терпкий вітерець бавиться різноколірними кружальцями вибагливо встеляє ними асфальт доріжок (Б. Волинець). 8. З північного заходу повільно напливала широким півколом низька кучерява хмара (В. Бабляк).


4. Домашнє завдання (обов’язкове для всіх)

Написаний конспект  сфотографуйте і надішліть на електронну адресу викладача oxаnа.dudnik@ukr.net або на Вайбер 0963300403 для перевірки.

Немає коментарів:

Дописати коментар

27.12.23 97 група трактористів Українська література

  Тема.    Стилістична роль неологізмів і застарілої лексики. 1.   П овторення ► Прочитайте текст. На які дві групи ділиться активна лексика...