середа, 17 листопада 2021 р.

18.11.21 97 група трактористів Українська література

 Тема. Іван Карпенко-Карий. «Мартин Боруля». Дворянство як міф про краще життя. Підміна особистісних етичних цінностей (чесності, порядності, працелюбства) становою приналежністю.

1. Літературний диктант «Так» –« ні»

Чи правильне твердження?

1. Складні переживання персонажів, але розв’язка не має точного характеру, називається драмою. 

2.Родина Тобілевичів – це Карпенко-Карий, Старицький, Кропивницький, Заньковецька.

3.Мова автора у п’єсі називається ремаркою.

4.Уперше була поставлена в Ростові-на-Дону трупою М.Кропивницького за участю М.Заньковецької п’єса  «Сава Чалий». 

5.«Наймичка» за жанром – соціально-психологічна драма. 


2. Ознайомлювальне читання.

У недалекому минулому Мартин Боруля жив здоровим трудовим життям внаслідок конфлікту з дворянином Красовським, який назвав його « бидлом» пройнявся фантастичним бажанням довести, що він також «уродзоний шляхтич».     І поки повіренийТрандалаєв добивався офіційного підтвердження «дворянських прав» Мартина Борулі, той поспішив завести у своїй сім’ї  «дворянські порядки».

Мартин забороняє своїм дітям   «мужицьку роботу», сам намагається подовгу вилежуватись у ліжку, хоч з незвички у нього й боки болять, а ще  хоче перевести сім'ю  на «панську» страву – «кофе» – і велить розпитати, «коли його подають: чи до борщу, чи на ніч».

Щоб вивести своїх дітей на «дворянську лінію», Мартин Боруля, не шкодуючи грошей, утримує сина Степана писарчуком у земському суді, а дочку Марисю збирається видати заміж за  «благородного жениха» – регістратора в ратуші Націєвського.

Одну за одною розгортає драматург сцени й ситуації, майстерно підводячи «уродзоного шляхтича» до катастрофи. Націєвський, «благородний жених» Марисі, ганебно тікає, Степан залишається «поза штатом», а тим часом сенат не підтверджує дворянські права, бо в старих документах писалося «Беруля», а в нових –« Боруля».

Довівши до цілковитого провалу честолюбні прагнення свого героя, Карпенко-Карий у фіналі комедії показує протверезіння. Мартин Боруля, спалюючи після всього пережитого «дворянські документи», говорить: «Чую, як мені легко робиться, наче нова душа сюди ввійшла, а стара, дворянська, попелом стала».

3. Заповнення учнями карток-завдань «Риси головного героя».

1) Перегляд відеоролику


2)Виписати   цитати до образу Мартина Борулі.

Негативні

Позитивні

Безкультурність…

Вміння господарювати …


     
Отже, головний герой з дитинст­ва вважає працю джерелом добробуту, його батько «все дбав про хазяйство», Мартин став заможним господарем завдяки праці: «Перше батько казали, що всякий чоловік на світі живе затим, щоб робить, і що тілько той має право їсти, хто їжу заробляє».

     Він добрий чоловік і турботливий батько. До дружини звертається «Палазю», «душко», часто радиться з нею, поважає, мріє про ща­стя дітей, не шкодує для цього грошей.

     Мартина поважають у селі. Наприклад, Гервасій мріє про те, щоб поріднитися з Борулями, бо вони з господарем давні при­ятелі.

    Хоча Мартин покрикує на своїх най­митів, не можна сказати, що він принижує їхню гідність. Відчувається, що між госпо­дарем і робітниками ще немає тієї прірви, яка неодмінно виникає між визискувачами і наймитами.     

    Зрештою Мартин здатен, про що свідчить фінал твору, тверезо оцінити ситуацію і відродитися до нового життя, правильно розставити пріоритети.


4. Домашнє завдання (обов’язкове для всіх)

Написаний конспект  сфотографуйте і надішліть на електронну адресу викладача oxаnа.dudnik@ukr.net або на Вайбер 0963300403 для перевірки.

Немає коментарів:

Дописати коментар

27.12.23 97 група трактористів Українська література

  Тема.    Стилістична роль неологізмів і застарілої лексики. 1.   П овторення ► Прочитайте текст. На які дві групи ділиться активна лексика...