понеділок, 4 квітня 2022 р.

04.04.22 6 кухар; пекар Українська мова

 Тема. Іменники, що мають лише форму однини або множини.

1. Словниковий диктант

Приморськ, чорнява  українка, Президент України,газета «Молодь України», День Перемоги,кінь Буян, Королівство Бельгії, журнал «Дніпро»,Різдво Хрестове, Малий Віз,Божа Матір, Говерла, країна Берег Слонової Кості, Кабінет Міністрів України,  Микола, День вчителя, аеропорт «Бориспіль», запорізькі вулиці, площа Свободи.

2. Лінгвістичне дослідження.     

1.  Визначте,що означає кожна група іменників (назва дій,якостей ,почуттів,речовин,збірні назви), і  спробуйте поставити їх у множині:

·         Студентство, дітвора, птаство, волосся, молодь, людство;

·         Залізо, молока, масло, віск, золото, вовна;

·         Малювання, біганина, сміливість, гнів,радість, жовтизна.

Чи можна поставити ці іменники у множині?

Висновок:

Частина іменників,що означають назви речовин, дій, якостей  почуттів, збірні назви, вживаються тільки в однині.

2. Визначте,що означає кожна група іменників(збірні назви,географічні назви, назви  станів,почуттів,предметів,парних за своєю будовою)

·         Люди,дитина, кури, гуси,дрова;

·         Ножиці, штани, сіни, ворота;

·         Лінощі, веселощі,  заздрощі, пахощі;

·         Карпати, Черкаси, Суми, Альпи, Апенніни.

Чи можна поставити ці іменники в однині?

Висновок:

 Невелика   кількість іменників, які означають збірні назви, назви парних за будовою  предметів, назви станів,почуттів, а також деякі географічні назви, вживаються тільки у множині.

3. Пояснювальний диктант.

Визначте, від яких іменників можна утворити форму множину,а від яких ні. Поясніть чому.

Машина,болото, книга, вапно, сало, поле, вікно, озеро, краса, гордість, доброта, закон, сміливість, жіноцтво, колосся, гарбузиння, автобус, гайвороння, милосердя, читання, гнів,  яблуко, толерантність, океан, вітер, Дунай, братство.

4. Робота з текстом.

  Випишіть із тексту іменники,позначте рід, число.

Під осінніми високими зорями затихають оселі, і тепер стає чутнішою  мова роси, напівроздягнених дерев  і  вчорнілих задуманих соняшників,що вже не тягнуться  ні до сонця ні до зірок.

Мене все життя ваблять і хвилюють зорі  - їхня довершена  і завжди нова краса, і таємнича мінливість, і дивовижні розповіді про них. Та й перші спогади  мого дитинства  починаються із зірок.

І тепер, проживши піввіку, я згадую далеке вечірнє стависько, потемнілі в жалобі трави, що завтра стануть сіном, велетенські шоломи копиць,останній срібний дзвін коси  і перший скрип деркача, і соняшник вогника  під косарським таганком.  І пофуркування  невидимих  коней,що зайшли в туман…( за М.Стельмахом)

Таганок – триніжок,до якого підвішують казан під вогнищем.

 5. Домашнє завдання (обов’язкове для всіх)

Написаний конспект  сфотографуйте і надішліть на електронну адресу викладача oxаnа.dudnik@ukr.net або на Вайбер 0963300403 для перевірки.

Немає коментарів:

Дописати коментар

27.12.23 97 група трактористів Українська література

  Тема.    Стилістична роль неологізмів і застарілої лексики. 1.   П овторення ► Прочитайте текст. На які дві групи ділиться активна лексика...