Тема. Складні випадки і варіанти синтаксичного керування (відгук про роботу, радіти з перемоги і радіти перемозі; потреба в підручниках; не вживати заходів; не викликає довіри; враження від фільму; командувач військ; багатий на копалини і багатий копалинами; близько десятої години; переміг завдяки вам; посіяла біля хати, за нашими розрахунками).
1. Робота таблицею.
Розгляньте таблицю «Складні випадки керування», запам’ятайте будову таких словосполучень.
Дякую вам (а не «вас»). Навчання українською мовою (а не «на українській мові»). Згідно із законом (а не «згідно закону»). Додержувати чистоти, тиші (а не «чистоту, тишу»). Мені болить (а не «мене»). Заходи щодо (а не «по»). Дотримати слова (а не «слово»). Оволодіння знаннями (а не «знання»). Докоряти учневі (а не «учня»). Пробачте мені (а не «мене»). Давати перевагу кому, над ким (а не «кому, перед ким»). | Відправити поштою (а не «по пошті»). Сталося через необережність (а не «із-за необережності»). Пропуски через хворобу (а не «по хворобі»). Радіти з успіхів (а не «успіхам»). Два рази на місяць (а не «в місяць»). Комісія для складання (а не «по складанню»). Завдати шкоди (а не «шкоду»). Називати на ім’я (а не «по імені»). Звернутися на адресу (а не «по адресі»). Відповідно до наказу (а не «відповідно наказу»). |
2. Тренувальні вправи.
Утворіть словосполучення, залежні слова поставте в потрібному відмінку і, якщо потрібно, додайте до них прийменники.
Звернутися (адреса), тішитися (успіх), сміятися (себе), докоряти (брат), завдати (шкода), не дотримати (слово), тяжчий (сталь),засоби (грип), пробачте (я), надіятися (друг), дошкуляти (він), зрадити (товариш), захворів (грип), згідно (наказ), пишатися (перемога).
– Вибрати потрібне, обґрунтувати думку.
Турбуватися – за товариша, про товариша.
Відповідно – до закону, закону.
Пропуски – по хворобі, через хворобу.
Сміятися – з себе, над собою.
Три – апельсина, апельсини.
Розійтися – по квартирам, по квартирах.
Культура мовлення. Робота з довідником.
Зразок . Думки про зустріч – враження від зустрічі.
- Утворіть словосполучення.
Немає коментарів:
Дописати коментар