Тема. Григір Тютюнник. Життєвий і творчий шлях письменника. «Три зозулі з поклоном». «Вічна» тема «любовного трикутника» в новітній інтерпретації.
1. Знайомство з життєвим і творчим шляхом пмсьменника.
2. Словникова робота (робота у зошитах)
Новела – невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом. Новелі властиві лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів, напружений сюжет. Наявність чіткої композиції, зведення до мінімуму персонажів, несподівана розв'язка.
3. Ознайомлювальне читання.
Тема кохання не тільки в українському мистецтві, але й у світовому належить до «вічних» тем. Кожен митець прагне розкрити таємницю цього сокровенного почуття та не всім під силу це зробити. В гармонії перебувають два люблячих серця, але ж буває, що й третє хоче для себе краплиночку щастя. Ось так і виникає «любовний трикутник». Спробуйте описати душевні муки чоловіка чи жінки, котрим відмовлено у взаємності. А якщо це не лірика, а проза, наприклад, новела?
Проте знайшовся такий мудрець, котрий найтаємничіше, найінтимніше описав так, наче пісню проспівав. З тугою у серці показав людську душу у її стражданні, надії, любові. Завдячуємо ми саме Григору Тютюннику за його талант в інтерпретації «вічної» теми «любовного трикутника».
4. Словникова робота (робота у зошитах)
Інтерпретація – власна версія ідеї та змісту тексту з урахуванням його художньо-естетичних параметрів.
Історія написання новели
Григір Тютюнник у 1976 році перебував в Ірпінському будинку творчості. Одного разу тут виступав сліпий бандурист. Багато старовинних народних пісень прозвучало у його виконанні, але одна пісня Григора вразила найбільше – це «Летіла зозуля через мою хату…» У душі Григора наче спомини виринули і обснували, тому що співалось про вічне людське страждання. Він рвучко піднявся і побіг в свою кімнату. Про цей випадок розказувало багато очевидців. Ось так з'явилась на світі новела «Три зозулі з поклоном»
5. Читання новели учнями.
Перейдіть за посиланням та прочитайте новелу.
https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=446
6. Евристична бесіда
- Як ви розумієте епіграф до новели? (У епіграфі мова йде про неземні почуття. Автор вказує на найвище, найпрекрасніше людське почуття – кохання)
- Хто оповідач? (Син-студент, що приїхав на канікули додому до матері)
- У чому полягає автобіографічність твору? (Головного героя звати Михайлом. Так називався і батько Григора Тютюнника. Восени 1937 року його заарештували і відправили до Сибіру, де він і загинув. І, дійсно, в житті батька письменника була жінка, яка його дуже кохала, але Михайло не зрадив власне сімейне щастя)
7. Домашнє завдання (обов’язкове для всіх)
Немає коментарів:
Дописати коментар