Тема. Поема «Мойсей» – один із вершинних творів І.Франка. Пролог до поеми – заповіт українському народові.
1. Історія написання твору
1904 рік… Подорожуючи Італією, Іван Франко захоплюється картинами Рафаеля, Леонардо да Вінчі, Ботічеллі, Рембрандта, проте найбільше його вразила скульптура Мойсея, створена на початку XVI ст. Мікеланджело Буонаротті. «Він довго вдивлявся в ту горду постать, в це розумне суворе лице, високе, натхненне чоло під кучерями волосся, що, немов два роги, стриміло вгору., — так згадує дочка Франка Ганна. — Тато з поїздки привіз альбоми з малюнками визначних малярів і інші пам’ятки, а також образ із статуї Мойсея. Цей образ зараз же повісив у себе в спальні над ліжком». А М. Коцюбинський, відвідавши І. Франка уже під час роботи над поемою, згадував: «У своїй убогій хатині сидів він за столом босий і плів рибацькі сіті, як бідний апостол. Плів сіті і писав поему «Мойсей».
✵ Як характеризує євреїв автор? («кочовисько ледаче». «глупа отара». «напівсонні батьки». «сліпців покоління». «нетямучі раби».)
✵ Про що мріють? Що їх чекає? Що обіцяють Датан і Авірон?
✵ Як назвати євреїв, що піддалися на обіцянки Датана і Авірона — народ чи юрба? Чому?
✵ Чи спроможна юрба без поводиря будувати своє майбутнє?
✵ Чи може юрба піднятися до рівня пророків своїх?
✵ Чи відчуває юрба докори сумління? (Ні, тільки страх, бо колективних докорів сумління не буває.)
✵ Які дитячі ігри видаються батькам дивовижними? (Зводять піщані міста.)
✵ Чи вчив Мойсей дітей милосердя? Навести цитати.
✵ До чого прагне підготувати дітей? (Мойсей не скаламучує чисті дитячі душі повідомленням про безбожний вчинок їхніх батьків, однак тут виразно звучить застереження сучасникам і прийдешнім поколінням про те, що за злочини батьків розплачуватимуться діти: «… буде мстити Єгова на вас на правнуках ваших…».)
Немає коментарів:
Дописати коментар