Тема. Багатозначність символічних образів. Камінний хрест – уособлення долі людини. Останній танець Івана Дідуха перед від’їздом із села як символ трагізму прощання з рідним краєм.
1. Складання характеристики символічних образів твору (запис у зошити).
Горб — виснажлива праця на неродючому горбі й велике бажання його освоїти, бо це рідна земля батьків… Не випадково тінь Івана на горбі у променях призахідного сонця виглядає як тінь велетня. Іван полюбляє цей горб і не уявляє життя без щоденної праці.
Головний герой — Дідух, отже, дід, тобто селянин, а ще це прізвище асоціюється з різдвяним атрибутом. Виїзд на чужину має розірвати зв’язок із поколіннями предків і навколишнім світом. Тож Іванові здається, що він кам’яніє, тобто втрачає духовне життя.
Іван відчуває, що поза батьківщиною у нього життя не буде: «… розвіємося на старість, як лист по полі». Тому прощання із селом нагадує своєрідний похорон.
Символічним у творі є останній танець — у ньому трагедія і розпач довічного прощання.
Камінний хрест — це пам’ятник не лише Дідухам, а й усім емігрантам, який став символом страждань сотень тисяч галицьких українців, що їх злидні погнали за океан, до «Гамерки» й Канади.
Немає коментарів:
Дописати коментар